Ból podczas jedzenia przy powiększonych migdałkach - co robić

Brodawki językowe – jak leczyć

Istnieje kilka opcji leczenia brodawek migdałka językowego. Niektórzy ludzie mogą poddać się procedurze zwanej krioterapią, która zamraża brodawkę. Ta metoda może pomóc brodawka odpada w ciągu kilku dni. Inni mogą poddać się zastrzykom interferonu, które zwalczają infekcję od wewnątrz. Nadal, niektórzy lekarze wolą poczekać na infekcję, aby wyjaśnić przed usunięciem kurzajki. Sporadycznie, lekarz wyśle brodawkę do biopsji.

Opcje leczenia brodawek migdałka językowego

Jeśli doświadczasz brodawki na języku, masz kilka opcji leczenia. Brodawki te są zwykle nieszkodliwe, ale mogą być uciążliwe, jeśli urosną duże. Jeśli jedzenie sprawia Ci trudność, spróbuj jeść po przeciwnej stronie ust, aby zmniejszyć podrażnienie i ryzyko przygryzienia brodawki. Możesz również zapytać swojego dentystę o możliwości leczenia, jeśli niepokoją Cię te brodawki.

Brodawki w jamie ustnej są wywoływane przez wirus HPV. Różne szczepy wirusa powodują różne rodzaje brodawek. Brodawki te najczęściej pojawiają się na podstawie języka, podniebieniu twardym i gardle, ale mogą też występować na nadbrzuszu. Mogą one rosnąć i pozostawać na skórze przez sześć miesięcy do dwóch lat. Jeśli nie są od razu leczone, mogą nawet stać się nowotworowe.

Oprócz leczenia, ważna jest profilaktyka. CDC zaleca, aby osoby w wieku od 11 do 26 lat zaszczepiły się przeciwko HPV, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka. Ponadto, brodawki językowe mogą po prostu zniknąć bez leczenia. Jeśli jednak tak się nie stanie, możesz skonsultować się z lekarzem, aby omówić swoje możliwości. Niektóre opcje obejmują zamrożenie brodawek za pomocą ciekłego azotu lub elektrochirurgii, która wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do ich usunięcia. Jeśli zdecydujesz się na chirurgiczne usunięcie brodawki, lekarz użyje miejscowego znieczulenia, aby ją usunąć.

Objawy brodawek migdałka językowego

Najczęstszym objawem brodawek migdałka językowego jest uporczywy ból gardła. Brodawki te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak brodawki są zbyt głębokie, mogą przekształcić się w raka. Nie należy ignorować żadnych objawów, nawet jeśli pojawiają się one dłużej niż kilka dni.

Brodawki w jamie ustnej są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten jest w stanie rozprzestrzeniać się z jednej części ciała na drugą. Około 7 procent osób w Stanach Zjednoczonych jest zakażonych wirusem HPV w jamie ustnej. Rodzaj brodawek, które rozwijają się na języku, nazywa się brodawczakiem płaskim i jest wywoływany przez szczepy HPV sześć i jedenaście.

Szczepionka przeciwko HPV

HPV jest jedną z najczęstszych przyczyn raka szyjki macicy, ale istnieją sposoby zapobiegania tej chorobie. Regularne badania i szczepionka ochronią Cię przed większością popularnych typów wirusa HPV. Jeśli masz historię zakażenia HPV, możesz również chcieć poddać się badaniu na obecność wirusa HPV.

Jeśli masz HPV-dodatnie brodawki migdałka językowego, szczepionka przeciwko HPV może pomóc. Szczepionka ochroni Cię przed szkodliwym działaniem wirusa i zmniejszy prawdopodobieństwo rozwoju raka szyjki macicy i gardła w przyszłości. Chociaż nie zapobiegnie ani nie wyleczy tego konkretnego rodzaju brodawki, zapobiegnie jej rozprzestrzenianiu się.

HPV może powodować brodawki na skórze, w ustach i na narządach płciowych. Istnieją dwa typy HPV: niskiego i wysokiego ryzyka. Typy niskiego ryzyka powodują brodawki, ale rzadko prowadzą do raka. Typy wysokiego ryzyka powodują zmiany w komórkach, które z większym prawdopodobieństwem mogą przekształcić się w raka. Typowe typy wysokiego ryzyka to HPV 16 i 18.

Unikanie seksu oralnego, jeśli masz brodawkę na języku

Brodawki na języku są wywoływane przez wirus HPV. Są to małe, guzowate narośla, zwykle różowe lub w kolorze skóry. Mogą utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek brodawki na języku. Istnieje kilka szczepów HPV, które mogą powodować brodawki w jamie ustnej, w tym szczepy dwa i cztery. Mają one tendencję do rozwijania się w miejscach kontaktu z innymi ludźmi lub podatnych na urazy.

HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową w Stanach Zjednoczonych – prawie wszyscy ludzie w pewnym momencie zarażają się tym wirusem. Chociaż większość przypadków jest łagodna, HPV może również powodować raka jamy ustnej. Wirus ten łatwo rozprzestrzenia się poprzez pocałunki lub kontakt oralny.

Większość osób zarażonych HPV w jamie ustnej nie odczuwa żadnych objawów. Utrudnia to podjęcie kroków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą sugerować, że możesz być zakażony. Jeśli masz brodawki na języku, powinieneś unikać seksu oralnego ze swoim partnerem i stosować ochronę, aby uniknąć kontaktu z innymi osobami, które je mają.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czym smarować bolące ucho
Czytaj Dalej

Czym smarować bolące ucho

Używanie olejków eterycznych do smarowania obolałego lub skorupiastego ucha może pomóc złagodzić ból i utrzymać go przed rozprzestrzenianiem…
Jak leczyć spuchnięte ucho
Czytaj Dalej

Jak leczyć spuchnięte ucho

Istnieje wiele opcji leczenia spuchniętego ucha. Zrozumienie przyczyny i objawów jest pierwszym krokiem w leczeniu spuchniętego ucha. Po…
Czy czosnek pomaga na bolące ucho?
Czytaj Dalej

Czy czosnek pomaga na bolące ucho?

Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe i jest stosowany od wieków w medycynie tradycyjnej.…