Co zrobić, gdy ucho płonie - domowe sposoby

Co zrobić, gdy ucho płonie – domowe sposoby

Co robić, gdy ucho płonie może być bolesne, ale istnieją domowe środki zaradcze na ten powszechny stan. Środki te są skuteczne i często zawierają składniki znajdujące się w większości domów. Niektóre z nich obejmują stosowanie czosnku, oliwy z oliwek i okładów z lodu. Oprócz stosowania tych naturalnych środków, mogą one również złagodzić ból i obrzęk.

Nadtlenek wodoru

Używanie nadtlenku wodoru do oparzeń ucha jest prostym środkiem domowym, ale powinno być wykonywane z ostrożnością. Ta substancja chemiczna jest ścierna i może powodować uszkodzenia skóry. Możesz rozcieńczyć go z wodą i użyć go w roztworze DIY, ale musisz uważać, aby nie przesadzić. Jeśli to zrobisz, możesz doświadczyć zawrotów głowy i dyskomfortu.

Stosując nadtlenek wodoru do leczenia oparzeń ucha, należy przestrzegać instrukcji producenta. Roztwór 3 procentowy jest zbyt słaby, aby wspomóc gojenie. Może on uszkodzić komórki skóry i zagrozić wzrostowi nowych naczyń krwionośnych. W przypadku większych oparzeń należy użyć silniejszego roztworu.

Należy stosować nadtlenek wodoru w małych ilościach, nie więcej niż 10 kropli na ucho. Większe stężenie może być szkodliwe dla uszu.

Stosowanie oliwy z oliwek

Stosowanie oliwy z oliwek na oparzenia ucha to świetny sposób na ukojenie kłującego ucha. Może również pomóc Ci pozbyć się nagromadzonej woskowiny. Nałóż kilka kropli oliwy na dotknięte miejsce. Pamiętaj, aby odczekać kilka minut przed usunięciem oleju. Jeśli objawy nie ustępują, najlepiej wezwać lekarza. Lekarz będzie w stanie usunąć nagromadzony osad za pomocą małego zakrzywionego instrumentu zwanego kiretą lub poprzez zastosowanie delikatnego mikrossania. Nie należy jednak stosować oliwy z oliwek na ucho bez konsultacji z lekarzem.

Olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin, owoców i ziół i mają właściwości antybakteryjne, które są dobre dla organizmu. Zapobiegają też namnażaniu się szkodliwych bakterii i wirusów. Oliwa z oliwek ma wiele właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, które pomagają zmniejszyć podrażnienie ucha wewnętrznego i zewnętrznego oraz otworzyć przewód Eustachiusza.

Stosowanie czosnku

Stosowanie czosnku jako środka na ból ucha ma wiele korzyści, ale ważne jest, aby stosować go bezpiecznie. Może on podrażnić skórę lub spowodować oparzenia chemiczne, dlatego najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Czosnek ma silne działanie antybakteryjne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Jedna osoba zgłosiła całkowite ustąpienie infekcji ucha środkowego po pięciu dniach stosowania czosnku jako środka na ból ucha.

Chociaż czosnek może być bardzo kojący, nigdy nie powinien być stosowany w przypadku ostrego lub przewlekłego zapalenia ucha. Może spowodować podrażnienie i zaczerwienienie, a nawet wywołać infekcję. Ponadto czosnek nigdy nie powinien być umieszczany wewnątrz ucha, jeśli błona bębenkowa jest pęknięta. Pęknięta błona bębenkowa może prowadzić do bólu i wypływu płynu z ucha. Przed zastosowaniem oleju czosnkowego jako środka na oparzenia ucha zawsze należy skonsultować się z lekarzem i nie wcierać czosnku bezpośrednio do ucha. Ponadto olejek czosnkowy zawiera bakterie Clostridium botulinum, które w przypadku spożycia mogą wywołać botulizm.

Stosując czosnek jako środek na oparzenia ucha, należy najpierw przygotować olej czosnkowy, podgrzewając go w rondelku, aż stanie się aromatyczny. Następnie należy umieścić kawałek bawełny nad otworem ucha. Przytrzymaj tę pozycję przez około 10 do 15 minut. Olejek czosnkowy może być również stosowany w leczeniu infekcji, jednak należy go stosować ostrożnie.

Stosowanie okładów z lodu

Okłady z lodu pomagają zmniejszyć obrzęk i ból spowodowany oparzeniem ucha. Można je łatwo zastosować na dotknięte miejsce, umieszczając je na plastikowej torbie i zamrażając przez 15 minut. Okłady z lodu należy często przenosić, aby zapobiec odmrożeniom. Upewnij się, że okłady z lodu nie są pozostawione w jednym miejscu na dłużej niż dziesięć minut. Unikaj stosowania okładów z lodu na zranione miejsce, jeśli jesteś w ciąży lub masz problemy z sercem.

Jeśli okłady z lodu nie działają, spróbuj przyłożyć do tego miejsca poduszkę grzewczą lub ścierkę, aby zmniejszyć ból. Pomoże to również zmniejszyć stan zapalny. Poduszka grzewcza rozluźni również dotknięte mięśnie i poprawi przepływ krwi. Chociaż te ponad-the-counter środki są skuteczne, należy sprawdzić z lekarzem przed użyciem ich.

Inną opcją jest zastosowanie olejków eterycznych na dotkniętym obszarze. Olejki eteryczne zawierają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które mogą pomóc złagodzić ból i zapobiec infekcjom. Olejek z drzewa herbacianego, olejek bazyliowy i olejek czosnkowy to dobre opcje do wypróbowania. Olejki te można zmieszać z oliwą z oliwek i umieścić bezpośrednio na dotkniętym obszarze. Można je również nakładać za pomocą wacika.

Stosowanie kompresu

Stosowanie ciepłego kompresu może pomóc złagodzić ciśnienie w uchu. Może być również skuteczne, gdy jest stosowane w połączeniu z innymi lekami bez recepty i środkami przeciwbólowymi. Ciepła sól jest często dostępna w większości gospodarstw domowych. Można ją umieścić w miękkiej szmatce i zabezpieczyć gumką. Zastosuj kompres do dotkniętego ucha przez co najmniej 10 minut. Może to zmniejszyć obrzęk i ból, a nawet złagodzić gorączkę.

W niektórych przypadkach pieczenie uszu może być spowodowane ogólnoustrojowymi reakcjami alergicznymi. Osoby cierpiące na chorobę skóry zwaną pokrzywką często doświadczają takiej reakcji. Ekspozycja na światło ultrafioletowe również może spowodować zaczerwienienie ucha. Stres psychologiczny lub złość może również powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych w uchu. Zwiększony przepływ krwi zwiększa ciepło i uczucie pieczenia.

Innym domowym środkiem na oparzenia ucha jest stosowanie oliwy z oliwek na dotknięte ucho. Oliwa z oliwek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe i może pomóc w łagodzeniu bólu. Można ją nakładać bezpośrednio na chore ucho lub na wacik.

Stosowanie sulfamylonu

Sulfamylon jest lekiem stosowanym miejscowo, który jest dostępny w dwóch formach: roztworu i kremu. Postać roztworu jest zatwierdzona przez FDA do stosowania jako środek przeciwbakteryjny. Stosuje się go na oparzenia w celu zapobiegania zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Ponadto sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Rany oparzeniowe są bolesne i traumatyczne, więc stosowanie sulfamylonu jest niezbędne do promowania szybszego gojenia.

Sulfamylon nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Może on zakłócać procesy chemiczne w organizmie, wyrzucając równowagę kwasowo-zasadową. Może to prowadzić do hiperwentylacji, dezorientacji, bólu głowy i szybkiego bicia serca. Ponadto sulfamylon może powodować anemię, czyli zmniejszoną liczbę czerwonych krwinek. Substancja ta została również powiązana z zaburzeniem genetycznym zwanym niedoborem G6PD, które powoduje problemy z krzepnięciem krwi.

Sulfamylon jest często przepisywany w leczeniu zakażeń bakteryjnych po oparzeniach. Należy on do klasy leków przeciwbakteryjnych znanych jako antybiotyki sulfowe. Działa zarówno na bakterie gram-dodatnie, jak i -ujemne. Może wnikać głęboko w bliznę i tkankę.

Stosowanie alkoholu do wcierania

Stosowanie alkoholu do wcierania na oparzenia ucha może być szybkim i niedrogim środkiem do leczenia tego stanu. Roztwór na bazie alkoholu można zmieszać z białym octem i umieścić w uchu, aby pomóc przywrócić poziom pH i wysuszyć obszar. Roztwór będzie wchłaniał wodę i zabijał bakterie, ale należy uważać, aby nie dostać alkoholu do błony bębenkowej.

Jeśli obawiasz się o toksyczność alkoholu do wcierania, spróbuj użyć roztworu 50/50 wody i alkoholu. Ta mieszanka jest bezpieczna w przypadku oparzeń i może również odkazić twarde powierzchnie, takie jak blaty. Alkohol nie zabije jednak zarodników bakterii, co może doprowadzić do infekcji.

Podczas gdy alkohol trzeci jest silnym środkiem ściągającym, nie zaszkodzi zmieszać z nim odrobinę octu. Możesz nawet zrobić domowe krople do uszu, mieszając kilka kropli białego octu i alkoholu trzecich. Ta mieszanka pomoże również wysuszyć ucho i zahamuje rozwój bakterii i grzybów.

Stosowanie białego octu

Jeśli Twoje dziecko ma oparzenia lub infekcje ucha, roztwór octu jest naturalnym środkiem, który pomoże zagoić ranę. Można go również użyć do przemywania dotkniętego obszaru, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. Większość infekcji ustępuje samoistnie, ale jeśli infekcja jest uporczywa lub pogarsza się, dziecko może potrzebować wizyty u lekarza po antybiotyki lub krople przeciwgrzybicze. Nazywa się to przewlekłym zapaleniem ucha i może być bardzo bolesne, a nawet spowodować utratę słuchu.

Ocet jest wytwarzany z różnych produktów alkoholowych, w tym alkoholu zbożowego. Powszechnie produkuje się go przez fermentację. Jest tani i łatwo dostępny, a jego głównym celem jest zabijanie mikroorganizmów. Niektórzy ludzie używają go również do leczenia infekcji, takich jak brodawki i oparzenia uszu.

Jeśli masz łagodną infekcję ucha, skutecznym środkiem jest roztwór octu i wody. Redukuje on bakterie i pomaga przywrócić kwasowość w kanale słuchowym.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak leczyć spuchnięte ucho
Czytaj Dalej

Jak leczyć spuchnięte ucho

Istnieje wiele opcji leczenia spuchniętego ucha. Zrozumienie przyczyny i objawów jest pierwszym krokiem w leczeniu spuchniętego ucha. Po…