Czy do operacji ucha potrzebne są czyste uszy?

Czy do operacji ucha potrzebne są czyste uszy?

Jeśli planujesz operację ucha, musisz upewnić się, że twoje uszy są tak czyste, jak to tylko możliwe. Jest tak dlatego, że jest wiele rzeczy, które lekarz może zrobić podczas zabiegu. Przede wszystkim powinieneś unikać używania wody do czyszczenia uszu. Dzięki temu zabieg będzie bardziej komfortowy zarówno dla Ciebie, jak i dla lekarza. Po drugie, powinieneś starać się nie wywierać zbyt dużego nacisku na uszy.

Objawy nagromadzenia woskowiny usznej

Możesz mieć zatkane ucho po przejściu operacji ucha. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na nagromadzenie woskowiny w uszach. Jednym z najczęstszych jest płukanie ucha. Polega ono na wprowadzeniu kropli do kanału słuchowego i odchyleniu głowy do góry. Takie rozwiązanie zmiękczy woskowinę i ułatwi jej usunięcie. Jeśli nie możesz tego zrobić, lekarz może również użyć strzykawki, kleszczy lub urządzenia ssącego, aby usunąć nagromadzoną woskowinę.

Woskowina uszna, czyli cerumen, jest naturalną substancją, która pomaga w oczyszczaniu przewodu słuchowego. Posiada właściwości antybakteryjne i smarujące. Zapobiega również podrażnianiu przewodu słuchowego przez wodę. Nagromadzenie woskowiny może być spowodowane jej nadprodukcją lub niewłaściwym czyszczeniem.

U osób z zalegającą woskowiną występuje większe ryzyko wystąpienia problemów z uszami niż u osób bez zalegającej woskowiny. Niektóre osoby z zalegającą woskowiną doświadczają bólu ucha, utraty słuchu lub szumów usznych. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, czas udać się do lekarza w celu oceny.

Jeśli woskowina uszna gromadziła się przez długi okres czasu, może być konieczna wizyta u specjalisty od uszu w celu leczenia. Lekarz może zalecić zabieg, jeśli nagromadzenie jest duże. W zależności od stopnia nasilenia problemu, konieczne może być wprowadzenie do przewodu słuchowego strzykawki.

Należy unikać zbyt częstego czyszczenia uszu lub prób wykopywania nagromadzonego osadu. Może to uszkodzić ucho i spowodować infekcję. Używanie wacika lub skuwki od długopisu do usuwania woskowiny jest również niebezpieczne i może spowodować uszkodzenie przewodu słuchowego lub błony bębenkowej.

Symptomy infekcji ucha

Jeśli doświadczyłeś bólu ucha, zapalenia i drenażu, to możesz mieć infekcję ucha. Infekcja ta może być poważnym powikłaniem, jeśli nie reaguje na leczenie. Może również prowadzić do konieczności przeprowadzenia operacji ucha. W celu leczenia infekcji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub kliniką. Twój lekarz może przepisać antybiotyki, aby oczyścić infekcję. Twoje objawy zaczną się oczyszczać w ciągu kilku dni. W zależności od rodzaju infekcji, możesz również otrzymać krople do uszu. Należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi laryngologowi wszelkie nietypowe objawy.

Lekarz laryngolog zbada ucho, aby upewnić się, że nie ma żadnego problemu medycznego. Lekarz użyje instrumentu zwanego otoskopem, aby poszukać jakichkolwiek oznak infekcji. Jeśli lekarz znajdzie jakiekolwiek oznaki infekcji, wykona specjalny test, aby sprawdzić, czy w uchu nie ma płynu. Badanie to może być bolesne dla małych dzieci, dlatego powinni im towarzyszyć rodzice lub opiekunowie.

Ból w uchu może być od łagodnego do silnego i może trwać przez kilka dni. Objawy mogą obejmować również wyciek płynu z ucha i zaczerwienienie w miejscu dotkniętym chorobą. U dzieci bólowi ucha może towarzyszyć gorączka i ból przy przełykaniu.

Jeśli zakażenie nie jest szybko leczone, może rozprzestrzenić się na pobliskie tkanki i prowadzić do poważnych powikłań. W ciężkich przypadkach może prowadzić do uszkodzenia kości i torbieli wypełnionych ropą. Może również prowadzić do pęknięcia błony bębenkowej.

Objawy dziury w błonie bębenkowej

Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko cierpi z powodu utraty słuchu, możesz rozważyć operację ucha, aby naprawić dziurę w jego błonie bębenkowej. Dziura w błonie bębenkowej jest spowodowana infekcją lub urazem ucha. Może ona powodować szereg objawów, w tym powietrze wychodzące z ucha, płyn wypływający z ucha lub utratę słuchu. Na szczęście większość dziur w uchu goi się samoistnie bez leczenia, ale niektóre wymagają naprawy chirurgicznej.

Operacja ucha może być przeprowadzona u dzieci i dorosłych z dziurą w błonie bębenkowej. Podczas tej operacji w otworze umieszcza się przeszczep w celu naprawy błony bębenkowej. Może to być mały kawałek tkanki z innej części ciała lub materiał przypominający żel. Błona bębenkowa, zwana również błoną tympaniczną, wibruje w odpowiedzi na fale dźwiękowe i odgrywa kluczową rolę w procesie słyszenia.

Istnieje kilka różnych rodzajów operacji ucha w przypadku tego problemu. Na przykład, myringoplastyka jest stosowana w przypadku małych rozdarć błony bębenkowej i składa się z łaty, która jest umieszczana w otworze. Jeśli otwór jest większy, może być wymagana bardziej inwazyjna operacja, znana jako tympanoplastyka.

Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje nacięcie za uchem i wykorzystuje przeszczep tkanki do zastąpienia otworu w błonie bębenkowej. Chirurg wykorzysta również niewielki kawałek skóry zza ucha zewnętrznego, aby wyścielić poszerzony kanał słuchowy. Cała procedura trwa od dwóch do trzech godzin.

Po zabiegu mogą Państwo odczuwać niewielki ból związany ze szwami. Może być również konieczne stosowanie kropli do uszu przez co najmniej pierwszy tydzień. Należy również unikać wydmuchiwania nosa i przekłuwania uszu. W tym czasie ucho może być pełne i mogą wystąpić ostre bóle strzelające w uchu.

Zabiegi

Po operacji ucha, będziesz chciał utrzymać uszy dziecka w jak największej czystości. Twoje dziecko będzie doświadczać dużo drenażu przez kilka dni, ale można użyć maści antybakteryjnej i Q-tip do czyszczenia ucha. Będziesz także chciał uniknąć ostrej zabawy i sportów kontaktowych. Zapytaj swojego lekarza o najbezpieczniejsze sposoby zabawy i kiedy dziecko może wrócić do szkoły. Wiele dzieci może wrócić do szkoły w ciągu jednego do trzech dni po zabiegu.

Myringotomia jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na wykonaniu otworu w bębnie usznym. Otwór ten umożliwi odpływ płynu, którym może być krew, ropa lub woda. W niektórych przypadkach, mała rurka zostanie umieszczony w otworze, aby pomóc utrzymać drenaż pracy. Ten rodzaj operacji może pomóc przywrócić słuch oraz złagodzić ból i ciśnienie w uchu.

ENTs mogą używać różnych kropli do uszu, aby pomóc w usuwaniu woskowiny. Niektóre z tych kropli mają za zadanie zmiękczyć woskowinę. Jeśli woskowina jest zbyt twarda, lekarz może użyć urządzenia ssącego, aby usunąć ją ręcznie. Inne metody mogą obejmować użycie łyżki do usuwania woskowiny lub kleszczy.

Chirurgia może być również przeprowadzona w kanale słuchowym w celu usunięcia narośli kostnych. Ten rodzaj operacji wykonywany jest przy użyciu wiertła chirurgicznego i dłuta. Operacja może również obejmować umieszczenie małego przeszczepu skóry. Podejście chirurgiczne będzie zależało od wielkości narośli i ich lokalizacji w przewodzie słuchowym.

Inną opcją jest chirurgia mikrograficzna mohs. Ten rodzaj operacji usuwa nowotwór, ale pozostawia wokół niego granicę zdrowej tkanki. Robi się to w celu zmniejszenia ryzyka powrotu nowotworu.

Metody usuwania woskowiny usznej

Istnieje kilka metod usuwania woskowiny usznej u pacjenta poddawanego operacji ucha. Po pierwsze, pacjenci mogą użyć środka do zmiękczania woskowiny. Zabieg ten jest bezpieczny i może być powtarzany przez pięć dni. Następnie pacjenci mogą zastosować metody mechaniczne w celu usunięcia woskowiny. Metody mechaniczne obejmują irygację za pomocą metalowej strzykawki. Jednak bezpieczniejszą i dokładniejszą metodą jest zastosowanie elektrycznego irygatora strumieniowego do jamy ustnej.

Inną popularną metodą jest użycie małego lusterka do ucha, czyli otoskopu. Ten sprzęt medyczny może pomóc zdiagnozować, czy w przewodzie słuchowym znajduje się blokada. Pacjent może również usunąć woskowinę za pomocą kiretki, czyli małej plastikowej łyżeczki. Inne metody obejmują użycie ciepłej wody lub wodorowęglanu sodu do usunięcia woskowiny usznej. Do usunięcia woskowiny można również zastosować delikatne ssanie.

Oprócz stosowania urządzeń do usuwania woskowiny z uszu, pacjenci mogą również stosować krople do uszu w celu zmiękczenia woskowiny. Dobrym sposobem na zmiękczenie woskowiny jest również oliwka dla niemowląt, oliwa z oliwek i olej mineralny. Do usuwania woskowiny usznej można również stosować rozcieńczony nadtlenek wodoru.

Inną metodą usuwania woskowiny usznej jest mikrossanie. Metoda ta jest również szeroko dostępna w środowiskowej służbie zdrowia, klinikach audiologicznych i gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak procedura ta nie zawsze jest dostępna, więc pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu przed poddaniem się tej procedurze.

Po zastosowaniu którejkolwiek z powyższych metod wymagane jest dokładne osuszenie. W razie potrzeby do chorego ucha można wprowadzić kilka kropli alkoholu lub nadtlenku wodoru, aby pomóc woskowinie wyschnąć. Inną możliwością jest umieszczenie w uchu kropli oleju mineralnego po użyciu suszarki do włosów na niskim ustawieniu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy czosnek pomaga na bolące ucho?
Czytaj Dalej

Czy czosnek pomaga na bolące ucho?

Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe i jest stosowany od wieków w medycynie tradycyjnej.…
Jak leczyć ból ucha u dziecka
Czytaj Dalej

Jak leczyć ból ucha u dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma ból ucha, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby pomóc złagodzić ból.…
Ból podczas jedzenia przy powiększonych migdałkach - co robić
Czytaj Dalej

Brodawki językowe – jak leczyć

Istnieje kilka opcji leczenia brodawek migdałka językowego. Niektórzy ludzie mogą poddać się procedurze zwanej krioterapią, która zamraża brodawkę.…