Czy od zapalenia ucha można stać się głuchym?

Czy od zapalenia ucha można stać się głuchym?

W ciężkich przypadkach, zapalenie ucha może prowadzić do utraty słuchu. Jednakże, przyczyna tej nagłej utraty słuchu nie jest całkowicie jasna. Istnieje kilka przyczyn utraty słuchu, w tym ucho pływaka, problemy z rurką Eustachiusza i przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Warunki te mogą wpływać na słuch i mogą prowadzić do trwałej głuchoty. Na szczęście leczenie zapalenia ucha jest takie samo jak u dzieci.

SSHL to nagła utrata słuchu spowodowana głośnymi dźwiękami

Istnieje ponad 100 możliwych przyczyn nagłej odbiorczej utraty słuchu (SSHL), w tym choroby zakaźne, urazy głowy, nieprawidłowy wzrost tkanek, zaburzenia neurologiczne i toksyny. SSHL jest nagłym przypadkiem medycznym, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej szukać pomocy medycznej. Opóźnienie w szukaniu leczenia może często prowadzić do braku leczenia.

Niektóre przypadki SSHL ulegną samoistnemu wyleczeniu, co oznacza, że wyzdrowieją bez leczenia. Jednak w innych przypadkach do naprawy uszkodzeń konieczna będzie pomoc laryngologa. Postępowanie w przypadku SOHL w dużym stopniu zależy od diagnozy, ciężkości ubytku słuchu i tego, jak szybko można wyleczyć chorobę. Około jedna na pięć osób odzyska słuch bez interwencji medycznej. Do 20 procent przypadków SOHL spowoduje trwałą utratę słuchu.

Najczęstszym sposobem leczenia SSHL są sterydy. Sterydy zmniejszają stan zapalny i obrzęk, i są szczególnie pomocne u osób z zaburzeniami układu odpornościowego. W niektórych przypadkach mogą być również przepisane antybiotyki. Implanty ślimakowe są kolejną opcją leczenia SSHL.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego powoduje utratę słuchu

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego (COM) jest stanem, który powoduje utratę słuchu, ale może również prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieją opcje leczenia dla osób z COM. Jedną z opcji leczenia jest zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu uszkodzonej błony bębenkowej i cholesteatoma. Procedura ma dobre wyniki w 80 do 90 procent przypadków. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może być konieczna druga operacja, dlatego ważne jest, aby najpierw wykonać pierwszą.

Dzieci dotknięte zapaleniem ucha środkowego mają zazwyczaj słaby słuch. W pierwszych dwóch latach życia ubytek słuchu może powodować znaczne trudności w uczeniu się. Szacuje się, że schorzenie to dotyczy nawet 60% dzieci poniżej 15 roku życia. Częstość występowania jest znacznie wyższa w krajach rozwijających się niż w krajach rozwiniętych. Na przykład w Nepalu na zapalenie ucha środkowego cierpi 16,6% populacji.

Inną częstą postacią przewlekłego zapalenia ucha środkowego jest tzw. przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego. Ta forma występuje, gdy infekcja lub woda dostały się do ucha środkowego i spowodowały perforację błony bębenkowej. Ropa wytwarzana przez ropne zapalenie ucha może być bezbolesna, ale z czasem może doprowadzić do powstania wystających narośli, zwanych polipami, które rozciągają się od ucha środkowego do przewodu słuchowego.

Przewód Eustachiusza przyczyną utraty słuchu

Przewód Eustachiusza jest ważną częścią ucha i jest odpowiedzialny za umożliwienie odpływu płynu z ucha środkowego. Zazwyczaj otwiera się, gdy połykamy, ziewamy lub kichamy. Kiedy zostaje zablokowany, ciśnienie wewnątrz ucha środkowego spada i płyn gromadzi się w uchu. Może to powodować utratę słuchu i stłumione dźwięki. Ponadto pacjenci mogą doświadczać problemów z utrzymaniem równowagi i bólu ucha.

Płyn w uchu środkowym może mieć charakter przewlekły lub ostry i może być spowodowany przez bakterie, grzyby lub wirusy. Płyn ten może być zakażony i może uszkodzić błonę bębenkową i przewód eustachijny. Leczenie koncentruje się zazwyczaj na leczeniu podstawowej przyczyny infekcji i może obejmować antybiotyki, leki przeciwwirusowe i leki uśmierzające ból. W niektórych ciężkich przypadkach może być konieczna operacja.

Rurka eustachijna może być również uszkodzona lub nieprawidłowo rozszerzona. Patologiczne zapalenie trąbki słuchowej to rodzaj zapalenia ucha środkowego występujący u osób dorosłych. Pacjenci mogą doświadczać słyszenia własnego oddechu lub słyszeć pogłos swojego głosu. W niektórych przypadkach stan ten może powodować przewodzeniowy ubytek słuchu.

Ucho pływaka powoduje tymczasową utratę słuchu

Ucho pływaka to infekcja bakteryjna, która dotyka ucha wewnętrznego. Może prowadzić do tymczasowej utraty słuchu i wielu innych objawów. Infekcja ta występuje szczególnie często u dzieci i osób z egzemą lub łuszczycą. Infekcja może również powodować stłumione dźwięki lub nawet całkowicie zablokować ucho. Pacjent może również odczuwać dzwonienie lub ból w uchu.

Ból związany z uchem pływaka jest zwykle intensywny i nasila się, gdy dotknięty nim obszar jest ściskany lub żuty. Zewnętrzna część ucha może również stać się czerwona i spuchnięta. Zazwyczaj kanał słuchowy może również swędzieć przed rozpoczęciem bólu. Inne objawy ucha pływaka to uczucie pełności w uchu, tkliwość węzłów chłonnych wokół ucha oraz żółta lub ropna wydzielina z ucha.

Gdy infekcja nie jest leczona, ucho pływaka może prowadzić do poważniejszych problemów. Infekcja może rozprzestrzenić się na kości przewodu słuchowego, a nawet na dolną część czaszki. W ciężkich przypadkach zakażenie może uszkodzić kość ucha wewnętrznego, co może skutkować utratą słuchu.

Myringotomia

Myringotomia jest złotym standardem postępowania w przypadku zapalenia ucha środkowego i nadal jest powszechnie stosowana u dzieci. Istnieją jednak zagrożenia związane z tym zabiegiem. Jednym z najczęstszych zagrożeń jest rozwój myringosklerozy, która powstaje w wyniku powtarzających się urazów błony bębenkowej.

Jedną z technik jest myringotomia laserowa. Jest to zabieg mało inwazyjny. Jest bezpieczna i skuteczna u pacjentów z zapaleniem ucha środkowego i ma na celu uniknięcie niepotrzebnego zakładania rurki wentylacyjnej. Badania nad skutecznością myringotomii laserowej u dzieci są jednak ograniczone.

Podczas zabiegu wykonuje się małe nacięcie w błonie bębenkowej w celu zwolnienia ciśnienia. Umożliwia to odpływ płynu, który gromadzi się za błoną bębenkową. Płyn ten może być krwią, ropą lub wodą. Mała rurka jest również wprowadzana do myringotomii w celu wspomagania drenażu. Rurka zazwyczaj wypada sama w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Niektórzy lekarze wolą jednak wykonywać ten zabieg w swoim gabinecie przy zastosowaniu sedacji lub znieczulenia miejscowego. Po zakończeniu operacji słuch pacjenta wraca do normy. Ponadto zmniejsza się ryzyko nawrotu choroby.

Środki obkurczające

Chociaż antybiotyki i środki obkurczające nie zapewniają długotrwałej ulgi, mogą być pomocne w leczeniu niektórych przypadków zapalenia ucha środkowego. U pacjentów, u których występuje przewlekłe wydzieleniowe zapalenie ucha środkowego, może wystąpić utrata słuchu, opóźnienie mowy i problemy z równowagą. Lekarz może zdiagnozować wydzielnicze zapalenie ucha środkowego, patrząc na wygląd błony bębenkowej i wykonując test znany jako tympanometria. W większości przypadków objawy ustępują samoistnie w ciągu 2 do 3 tygodni. Jeśli tak się nie stanie, konieczna będzie myringotomia. Operacja ta polega na wprowadzeniu do ucha rurki, która umożliwi dostęp powietrza do ucha środkowego.

Zapalenie ucha środkowego jest często powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych. Zwykle pojawia się po kilku dniach kataru lub duszności w nosie. Infekcja powoduje, że błona śluzowa wyściełająca ucho środkowe ulega zapaleniu. Może to spowodować zablokowanie przewodu Eustachiusza, co wpływa na krążenie powietrza w uchu środkowym. W rezultacie w uchu środkowym tworzy się podciśnienie, które może powodować podciśnienie.

Jednym z rodzajów leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego jest lek obkurczający. Lek ten działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku w wyściółce nosa. Leki te mogą być przyjmowane doustnie lub w postaci aerozolu do nosa i działają natychmiast. Należy jednak pamiętać, że mogą one wpływać na sen i pogarszać stan.

Chirurgia

Chirurgia jest opcją dla dzieci z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego, które może pogorszyć się pomimo leczenia antybiotykami. Procedura ta jest zwykle wykonywana na dzieci, które są starsze niż sześć miesięcy, i może pomóc kontrolować podstawowy problem i złagodzić ból. Jeśli w uchu środkowym znajduje się znaczny wysięk, leczenie chirurgiczne może również pomóc w zmniejszeniu ciśnienia w jego wnętrzu.

Technika stosowana w chirurgii zapalenia ucha środkowego zależy od konkretnej przyczyny choroby, czasu trwania schorzenia, odpowiedzi na wcześniejsze leczenie oraz wiedzy chirurga na temat związanej z nim anatomii i techniki. Operacja na zapalenie ucha może obejmować otwarcie błony bębenkowej i usunięcie cerumenu. Ważne jest jednak, aby wybrać wykwalifikowanego chirurga z doświadczeniem i przeszkoleniem w tej procedurze.

Przyczyna zapalenia ucha środkowego jest zazwyczaj bakteryjna. Bakterie dostają się do ucha środkowego przez nosogardło lub przewód Eustachiusza. Ponadto może dojść do zakażenia błony bębenkowej przez przewód słuchowy zewnętrzny. Najczęściej za ostre zapalenie ucha środkowego odpowiadają Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae lub Staphylococcus pyogene. W niektórych przypadkach za przewlekłe zapalenie ucha środkowego odpowiedzialny jest Staphylococcus aureus.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kosmetyki do mezoterapii bezigłowej - Ranking
Czytaj Dalej

Kosmetyki do mezoterapii bezigłowej – Ranking

Mezoterapia Bezigłowa to bezpieczna, naturalna terapia skóry. Ten ambulatoryjny zabieg wykorzystuje elektrody i specjalnie dobrany koktajl do terapii…
Co to jest chirurgia plastyczna uszu?
Czytaj Dalej

Jak leczyć ucho kalafiorowe

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma ucho kalafiorowe, powinieneś skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu podjęcia…