Jak długo trwa operacja ucha - informacje

Jak długo trwa operacja ucha – informacje

Długość operacji ucha różni się w zależności od pacjenta i rodzaju wymaganej korekty. Lokalizacja nacięć i blizn zależy od zastosowanej techniki. Lekarz użyje wewnętrznych szwów, aby zabezpieczyć chrząstkę w nowej pozycji i doda dodatkowe szwy, aby zamknąć nacięcia. Cała procedura może trwać około dwóch godzin. Może być bolesny, więc powinieneś wziąć leki przeciwbólowe.

Objawy operacji ucha

W większości przypadków operacja ucha jest procedurą ambulatoryjną i będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia. Lekarz udzieli Ci instrukcji, jak pielęgnować ranę po zabiegu. Można użyć wacika nasączonego wazeliną, aby zapobiec przedostawaniu się wody do ucha. Przez kilka dni po zabiegu należy również unikać ostrych zabaw i sportów kontaktowych. Zazwyczaj w ciągu tygodnia dziecko może bezpiecznie wrócić do szkoły.

Po operacji może wystąpić tymczasowa utrata czucia w szczęce. Zwykle ustępuje to w ciągu sześciu tygodni, choć może trwać dłużej. Może również wystąpić uczucie ucisku lub przepełnienia ucha. Odczucia te są spowodowane przez nerw ucha środkowego, który dostarcza wrażenia smakowe do jednej strony języka. Innym częstym efektem ubocznym jest dzwonienie w uchu, czyli szumy uszne. Objawy te zwykle zmniejszają się wraz z poprawą słuchu, choć u niektórych pacjentów może dojść do trwałej utraty słuchu.

Podczas rekonwalescencji po operacji ucha należy unikać wydmuchiwania nosa i kichania. Należy również unikać pływania i gorących kąpieli, dopóki chirurg nie wyrazi na to zgody. Może bowiem dojść do zakażenia, co nie jest pożądane.

Procedury

Przed poddaniem się jakiejkolwiek operacji ucha, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, czego można się spodziewać. Zabieg taki jak operacja bębenka usznego będzie wymagał niewielkiego nacięcia w uchu, które zostanie zamknięte i umieszczenia rurki. Zabieg będzie trwał około 15-20 minut. Po zabiegu otrzymają Państwo instrukcje dotyczące pielęgnacji rany oraz terminu wizyty u chirurga.

W niektórych przypadkach, chirurg użyje endoskopu do przeprowadzenia operacji. Urządzenia te są cienkimi rurkami, które zawierają kamerę i światło. Rurki te są wprowadzane przez ucho pacjenta, aby umożliwić lekarzowi wgląd do wnętrza ucha. Zabiegi chirurgiczne w uchu mogą być skomplikowane, ale użycie endoskopu pozwala chirurgom pracować nad uchem środkowym bez konieczności wykonywania dużego nacięcia.

Operacja może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Podczas zabiegu pacjentom mogą być podawane leki przeciwbólowe w celu opanowania bólu. Następnie lekarz zabezpieczy chrząstkę ucha za pomocą trwałych szwów. Pacjenci powinni spodziewać się niewielkiego dyskomfortu po zabiegu, ale powinien on ustąpić w ciągu tygodnia. Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć lekkiego zasinienia, które z czasem zniknie.

Rekonwalescencja

Czas rekonwalescencji po operacji ucha zależy od konkretnego zabiegu, który został wykonany. Niektórzy pacjenci są w stanie wrócić do domu już następnego dnia po zabiegu, podczas gdy inni potrzebują więcej czasu. Jeśli pacjent poddawany jest zabiegowi otoplastyki, powinien odpoczywać i unikać forsownych aktywności przez pierwsze 24 godziny. Lekka aktywność fizyczna jest zalecana przez tydzień lub dwa po zabiegu. Lekka aktywność pomoże zmniejszyć obrzęk i dyskomfort po operacji. Pacjenci są zachęcani do unikania spania na uchu dotkniętym chorobą.

Dzieci, które przeszły operację ucha, zwykle odczuwają pewne wymioty i nudności. Dziecko prawdopodobnie otrzyma leki, które złagodzą nudności i wymioty. Nudności powinny ustąpić w ciągu 6 do 8 godzin. Jeśli dziecko nadal ma nudności, może być zmuszone do przyjmowania antybiotyków, które powinno rozpocząć dzień po zabiegu. Ponadto, powinno unikać ciężkiej aktywności fizycznej, takiej jak pływanie. Przez dwa tygodnie po operacji, dzieci mogą być w stanie wznowić normalne czynności, takie jak chodzenie do szkoły i granie na instrumentach muzycznych.

Pacjentów zachęca się do spożywania dobrze zbilansowanej diety podczas rekonwalescencji. Pomoże im to w uzyskaniu składników odżywczych potrzebnych do leczenia. Niektórzy pacjenci mają trudności z jedzeniem stałych pokarmów, zwłaszcza twardych, przez kilka pierwszych dni po operacji. Mogą chcieć rozważyć smoothies lub świeżo wyciskane soki. Po zastosowaniu znieczulenia ogólnego pacjent będzie miał mdłości przez dzień lub dwa, dlatego ważne jest, aby spożywać mdłe pokarmy.

Opieka pooperacyjna

Po operacji ucha ważne jest dokładne przestrzeganie instrukcji dotyczących opieki pooperacyjnej w domu, aby zapobiec infekcji i bólowi. W zależności od rodzaju operacji, za uchem może zostać pozostawiony opatrunek. Należy ostrożnie usuwać ten opatrunek i utrzymywać go w czystości. Kawałek czystej bawełny powinien być umieszczony w kanale słuchowym, aby zapobiec infekcji. W niektórych przypadkach w opatrunku może znajdować się krew lub stara krew w kanale słuchowym. Jeśli tak się stanie, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem w celu uzyskania porady.

W dniach po zabiegu należy ograniczyć swoją aktywność. Należy unikać gwałtownych ruchów lub czynności, które wywierają nacisk na ucho. Przez około dwa tygodnie nie należy wydmuchiwać nosa ani brać prysznica. Lekarz może przepisać krople do ucha na ból. Jeśli planujesz przyjmować antybiotyki, pamiętaj, aby najpierw skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Przed podróżą samolotem należy również skonsultować się z chirurgiem.

W pierwszym tygodniu po zabiegu może wystąpić również pewien drenaż. Jest to normalne, że niektóre płyny są krwawe, ale powinny szybko ustąpić. Może również wystąpić dzwonienie w uchu. Jest to zjawisko powszechne po operacji ucha i ulega ono poprawie w miarę postępującego procesu gojenia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Mezoterapia mikroigłowa - opis zabiegu
Czytaj Dalej

Mezoterapia mikroigłowa – opis zabiegu

Mezoterapia mikroigłowa to mało inwazyjny zabieg na skórę, który jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla zabiegów laserowych. Zabieg…
Tonsillectomy - co musisz wiedzieć
Czytaj Dalej

Tonsillectomy – co musisz wiedzieć

Jednym z powodów usunięcia migdałków jest przewlekłe zakażenie przewodu eustachijnego (przejście między tylną częścią nosa a wnętrzem ucha).…