Jak sprawdzić czy masz powiększone migdałki

Jak sprawdzić czy masz powiększone migdałki

Powiększone migdałki i tkanka migdałkowa mogą powodować przewlekłe infekcje ucha, zapalenie zatok i ból gardła. Mogą również powodować problemy ze słuchem. Mogą również prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego, który powoduje przewlekłą senność i chrapanie.

Oznaki i objawy zapalenia migdałków

Zapalenie tkanki łącznej migdałków jest poważnym powikłaniem zapalenia migdałków, a nagromadzenie ropy za migdałkami może wymagać operacji i drenażu. Aby zminimalizować szanse na powikłania, lecz anginę za pomocą przepisanych leków. Dodatkowo pamiętaj o utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Dziecko z anginą może mieć gorączkę, katar lub zablokowane przewody nosowe. Te objawy mogą prowadzić do zapalenia zatok i innych infekcji. Dzieci mogą również stać się nadpobudliwe. Lekarz może również znaleźć spuchnięte węzły chłonne na szyi. Lekarz może zalecić antybiotyki. Przy odpowiednim leczeniu infekcja zwykle ustępuje w ciągu dwóch do trzech dni.

Inne oznaki i objawy zapalenia migdałków obejmują ból gardła, trudności z przełykaniem i powiększone migdałki. U niektórych osób występuje przewlekły halitosis z powodu zatrzymanego jedzenia i resztek. Mogą również wystąpić bóle brzucha, sztywność karku i bóle głowy. W rzadkich przypadkach przyczyną zapalenia migdałków mogą być również bakterie anginy.

Jeśli objawy zapalenia migdałków przedłużają się, stan ten uważa się za przewlekły. Powtarzające się zapalenie migdałków może prowadzić do powstawania małych kieszonek w migdałkach, w których mogą rozwijać się bakterie i zarazki. Jeśli infekcja jest pozostawiona bez leczenia, migdałki mogą rozwijać kamienie migdałkowe, zbiór ropy za migdałkami. Infekcja może również prowadzić do chrapania i zaburzonych wzorców snu. Lekarz zazwyczaj leczy bakteryjne zapalenie migdałków antybiotykami.

Zapalenie migdałków jest częstą chorobą zapalną, która dotyka migdałków. Najczęściej dotyka dzieci, chociaż może uderzyć również dorosłych. Zapalenie migdałka powoduje, że puchnie i staje się bolesny. Objawy mogą wahać się od łagodnego bólu gardła do ciężkiego, wyniszczającego bólu głowy i brzucha. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa dni, należy szukać pomocy medycznej.

Wirusy powodują zapalenie migdałków, ale bakterie również mogą wywołać tę chorobę. Chociaż większość zakażeń ma charakter wirusowy, 15 do 30% przypadków jest spowodowanych przez bakterie. Bakteria, która wywołuje anginę to Streptococcus pyogenes.

Przyczyny powiększonych migdałków

Migdałki, które są spuchnięte, wiążą się z kilkoma komplikacjami zdrowotnymi. Komplikacje te mogą być spowodowane przez wiele różnych infekcji, w tym paciorkowca, który może prowadzić do problemów z sercem i nerkami, jeśli nie jest leczony. W tym artykule omówimy kilka powszechnych przyczyn powiększonych migdałków, a także kilka bardziej niecodziennych.

Infekcje bakteryjne mogą powodować spuchnięte migdałki, podobnie jak bierne palenie i zanieczyszczenie powietrza. Inne przyczyny to wirusy, takie jak adenowirus, herpes simplex, wirus grypy i wirus Epsteina Barra. Czasami przyczyną powiększonych migdałków mogą być również pasożyty i grzyby.

Jeśli podstawową przyczyną powiększonych migdałków jest zakażenie bakteryjne, objawy mogą zostać złagodzone przez antybiotyki. Jeśli ból gardła nie ustępuje, lekarze mogą zalecić tonsillektomię w celu usunięcia migdałków. Pacjenci z częstymi epizodami bólu gardła mogą również skorzystać z tej opcji leczenia.

Chociaż spuchnięte migdałki mogą wydawać się nieszkodliwe, mogą wskazywać na poważne schorzenia. Jeśli objawy utrzymują się lub są ciężkie, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Wysoka gorączka, ciemne zabarwienie moczu lub obrzęk stawów są częstymi objawami infekcji bakteryjnej. W rzadkich przypadkach, migdałki osoby mogą być spuchnięte z rakiem szyi lub głowy. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby rozwinąć raka w migdałkach, około 53260 osób będzie cierpieć z powodu jakiegoś rodzaju raka głowy i szyi.

Chociaż powiększone migdałki mogą nie powodować objawów, mogą przeszkadzać w oddychaniu i powodować zmiany patologiczne. Na szczęście istnieje kilka metod leczenia tego schorzenia. Wczesne leczenie jest zalecane dla dzieci, które doświadczają objawów. Ale jeśli objawy utrzymują się w wieku dorosłym, leczenie jest niezbędne. Jeśli schorzenie pozostanie nieleczone, przerost jest nieodwracalny.

Jeśli przyczyną powiększonych migdałków jest choroba zakaźna, leczenie będzie się różnić w zależności od rodzaju infekcji. W wielu przypadkach do zwalczania infekcji przepisuje się antybiotyki. W przypadku infekcji wirusowych, leki przeciwwirusowe mogą być również skuteczne. Leki te mogą również pomóc złagodzić inne objawy związane z powiększonymi migdałkami. Jeśli antybiotyki nie wystarczą do leczenia infekcji, objawy mogą nawracać. W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Leczenie chirurgiczne powiększonych migdałków to ostateczność w przypadku nawracających przypadków zapalenia migdałków. Zabieg jest stosunkowo prosty i trwa zaledwie dzień lub dwa. Po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących diety i przyjmowania leków. Utrzymywanie dobrych nawyków higienicznych to kolejny sposób na zapobieganie nawrotom choroby. Ponadto, nauczenie dzieci używania chusteczek podczas kaszlu jest niezbędne do zapobiegania infekcjom.

Opcje leczenia powiększonych migdałków

Istnieje wiele opcji leczenia powiększonych migdałków. Pierwszym krokiem w leczeniu jest wizyta u lekarza, który zbada gardło za pomocą latarki i zapyta o objawy i historię choroby. Lekarz zwróci również uwagę na obecność powiększonych węzłów chłonnych i zaczerwienienie migdałków. Jeśli cierpisz na uporczywe lub nawracające zapalenie migdałków, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny.

Podczas wizyty lekarz omówi z Tobą objawy występujące u Twojego dziecka oraz historię Twojej rodziny. Może również wykonać posiew z gardła, aby ustalić, czy infekcja ma charakter wirusowy czy bakteryjny. Migdałki można również obejrzeć na zdjęciu rentgenowskim. Lekarz może również zbadać krew pod kątem reakcji alergicznych.

Chociaż dokładna przyczyna powiększonych migdałków nie jest znana, wielu lekarzy uważa, że bierne palenie i zanieczyszczenie powietrza mogą wywołać ten stan. Stan ten może być również spowodowany przez niektóre wirusy lub bakterie, takie jak adenowirusy i grypa. Inne, mniej powszechne przyczyny to infekcje bakteryjne i grzybicze.

Opcje leczenia powiększonych migdałków i migdałków są różne. Migdałki i migdałki są częścią układu odpornościowego dziecka i często ulegają powiększeniu. U dzieci z powiększonymi migdałkami może wystąpić ból gardła, trudności z przełykaniem i bezdech senny. W ciężkich przypadkach powiększone migdałki i migdałki mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Do najczęstszych metod leczenia powiększonych migdałków i migdałków należą antybiotyki. Inne opcje leczenia powiększonych migdałków obejmują tonsillektomię, która jest minimalnie inwazyjną operacją. Zabieg ten nie jest szczególnie ryzykowny i może rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków i przerostu migdałków.

Opcje leczenia powiększonych migdałków i migdałków są ważne dla ogólnego zdrowia dziecka. W niektórych przypadkach powiększone migdałki mogą prowadzić do problemów takich jak chrapanie, nawracające infekcje ucha, obturacyjny bezdech senny i inne. Warunki te mogą mieć głęboki wpływ na zdrowie dziecka, uniemożliwiając mu odpowiedni wypoczynek.

Z wiekiem powiększone migdałki i migdałki mogą się stopniowo zmniejszać, ale mogą też być powiększone na stałe. Migdałki i migdałki mogą również blokować przewody eustachijne i przeszkadzać w oddychaniu. Jeśli powiększone migdałki nie zostaną usunięte, mogą pozostać powiększone i powodować infekcje.

Leczenie ropnia okołomigdałkowego

Leczenie ropnia okołomigdałkowego dla powiększonych migdałków polega na odprowadzeniu ropy z ropnia za pomocą igły lub cięcia skalpelem. W ciężkich przypadkach, lekarz może usunąć migdałki. Chirurdzy laryngologiczni zazwyczaj wykonują te zabiegi. Pacjenci mogą wymagać krótkiego pobytu w szpitalu.

Chociaż ropnie okołomigdałkowe są zazwyczaj samoograniczające się, mogą nawracać, jeśli nie są leczone. Aby zapobiec przyszłym problemom, często zaleca się chirurgiczne usunięcie powiększonych migdałków. Zabieg ten wykonuje się zwykle cztery do sześciu tygodni po ustąpieniu infekcji, ale można go wykonać wcześniej, jeśli infekcja nie została opanowana przez antybiotyki.

Lekarz zapyta Cię o objawy i zbada Twoje gardło pod kątem oznak ropnia okołonerkowego. On lub ona będzie również sprawdzić szyi na zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli masz ból gardła, gorączkę i trudności z mówieniem, możesz mieć ropień okołonerkowy.

Jeśli nie jesteś w stanie przełykać lub masz gorączkę, lekarz może przepisać doustny antybiotyk w celu leczenia ropnia. Antybiotyk powinien być skuteczny i powinien odprowadzić ropień. Jeśli jednak wystąpią nawroty ropnia lub krwawienie, konieczne może być poddanie się drenażowi chirurgicznemu.

Leczenie ropni okołomigdałkowych w przypadku powiększonych migdałków zależy od lokalizacji i wielkości ropnia. Jeśli jest on na tyle duży, że jest widoczny, lekarz może wykonać badanie ultrasonograficzne, aby odróżnić go od innych przyczyn. Jest to najprostszy sposób na zdiagnozowanie tego stanu. Badanie ultrasonograficzne może być wykonane przezskórnie, gdzie przetwornik umieszcza się nad gruczołem podżuchwowym.

W ciężkich przypadkach można poddać się zabiegowi chirurgicznemu zwanemu tonsillektomią. Istnieje jednak wiele kontrowersji dotyczących tego zabiegu. Najczęściej wykonuje się go podczas ostrego epizodu, więc czeka Cię krótki pobyt w szpitalu i minimalny dyskomfort.

Jeśli podejrzewasz, że masz ropień okołonerkowy, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest wizyta u lekarza. Podczas konsultacji lekarz omówi Twoje objawy i może zalecić wykonanie badań w celu ustalenia, czy masz poważną infekcję.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Tonsillectomy - co musisz wiedzieć
Czytaj Dalej

Tonsillectomy – co musisz wiedzieć

Jednym z powodów usunięcia migdałków jest przewlekłe zakażenie przewodu eustachijnego (przejście między tylną częścią nosa a wnętrzem ucha).…
Mezoterapia mikroigłowa - opis zabiegu
Czytaj Dalej

Mezoterapia mikroigłowa – opis zabiegu

Mezoterapia mikroigłowa to mało inwazyjny zabieg na skórę, który jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla zabiegów laserowych. Zabieg…