Jaki lekarz leczy powiększone migdałki?

Jaki lekarz leczy powiększone migdałki?

Jeśli martwisz się o swoje powiększone migdałki, to może być dobry pomysł, aby zobaczyć laryngologa. Ci specjaliści wykonują zabiegi takie jak adenoidektomia lub tradycyjna tonsillektomia. Możesz również spróbować leków bez recepty, aby leczyć powiększone migdałki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o niektórych opcjach.

Chirurg laryngolog

Jeśli migdałki powodują problemy z oddychaniem, powinieneś rozważyć wizytę u chirurga laryngologa w celu leczenia. Duże migdałki mogą blokować drogi oddechowe i prowadzić do infekcji ucha i bezdechu sennego. Chirurg laryngolog może pomóc w powrocie do prawidłowego oddychania poprzez usunięcie migdałków. Podczas zabiegu chirurg laryngolog użyje laserów, energii ultradźwiękowej lub elektrokauteryzacji, aby usunąć migdałki. Po zabiegu należy kontynuować picie dużej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Najlepszym leczeniem powiększonych migdałków jest ustalenie, co powoduje ich wzrost. Jeśli powiększone migdałki powodują chrapanie, mogą być również przyczyną Twoich problemów ze snem. Jeśli staną się zbyt duże, mogą blokować drogi oddechowe podczas snu, powodując częste budzenie się i niespokojny sen. Może się nawet okazać, że przełykanie pokarmów staje się problemem. Aby stwierdzić, czy musisz pozbyć się powiększonych migdałków, możesz szeroko otworzyć usta i użyć ściągacza do języka, aby je obejrzeć.

Twoje migdałki są ważne dla układu odpornościowego Twojego organizmu. Odpowiadają za pobieranie próbek wirusów i bakterii z nosa i ust. Gdy ulegną powiększeniu, mogą ulec zakażeniu i powodować różne problemy. Niezależnie od tego, czy Twoje migdałki są zakażone, czy po prostu spuchnięte, laryngolog będzie w stanie określić najlepsze dla Ciebie leczenie.

Lekarz laryngolog może również pomóc Ci w radzeniu sobie z różnymi innymi problemami dotykającymi Twojego gardła i ucha. Jeśli objawy są ciężkie i występują od co najmniej 4 dni, warto udać się do laryngologa. Jeśli nie zostaną rozwiązane, mogą doprowadzić do powikłań, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia.

adenoidektomia

Po poddaniu się adenoidektomii z powodu powiększonych migdałków, należy spodziewać się pewnego krwawienia po operacji. Krwawienie to będzie zazwyczaj wypływało przez nos i usta. Może to powodować silny ból i może skutkować koniecznością dalszego leczenia. Krwawienie może być przerywane lub silne i może trwać nawet przez 2 tygodnie po zabiegu. W przypadku wystąpienia uporczywego krwawienia należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.

Dzieci zazwyczaj nie muszą mieć tej operacji. Jeśli jednak migdałki są zbyt duże, mogą powodować problemy z infekcjami ucha i zatok. Jeśli zostaną zakażone, mogą powodować ból ucha, a czasem nawet tymczasową utratę słuchu. Jednak nie wszystkie dzieci z powiększonymi tkankami będą musiały poddać się tej procedurze. Co więcej, zabieg ten może uchronić dziecko przed koniecznością leczenia ortodontycznego.

Osoby z powiększonymi migdałkami mogą mieć również migdałki. Chociaż migdałki znajdują się w różnych miejscach, mogą ulec zakażeniu, dlatego w celu ich usunięcia wykonuje się adenoidektomię. Oprócz wpływu na jakość życia dziecka, powiększone migdałki mogą również prowadzić do problemów z oddychaniem podczas snu. Dzieci te mają niespokojny sen i wydają się mieć trudności z oddychaniem.

Lekarz prawdopodobnie umówi Cię na badanie przedoperacyjne i znieczulenie. Po uzyskaniu zgody na zabieg, znajdzie się Pan/Pani na sali operacyjnej z otolaryngologiem, anestezjologiem i pielęgniarkami. Po zabiegu zostaniesz przewieziony na oddział pooperacyjny. Będzie Pan/Pani musiał/a dojść do siebie przez kilka dni.

Adenoidektomia w przypadku powiększonych migdałków może być wykonana w szpitalu. W przypadku tego typu zabiegu chirurg usunie migdałki przez usta. Pacjent może mieć rozstrój żołądka przez dzień lub dwa po zabiegu. Czas rekonwalescencji może trwać od dwóch do siedmiu dni, w zależności od rodzaju procedury i poziomu potrzebnej opieki.

tradycyjna tonsillektomia

Tradycyjna tonsillektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu powiększonych migdałków. Zabieg trwa zazwyczaj około godziny i większość pacjentów wraca do domu tego samego dnia. Jednak niektóre dzieci mogą wymagać pozostania na noc w szpitalu ze szczególnych powodów. Okres rekonwalescencji może być nieco niewygodny, ale zazwyczaj nie jest zbyt długi.

Najczęstszym powodem poddania się tonsillektomii jest utrzymująca się infekcja. Lekarz najpierw ustali, czy migdałki są powiększone lub czy są zbyt duże. Możliwe jest również, że migdałki są powiększone, choć nie są one widoczne bez kamery.

Jeśli migdałki powodują u Państwa trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. W okresie rekonwalescencji istnieje niewielkie ryzyko krwawienia. Nie jest to niebezpieczne, ale ważne jest, aby być świadomym tego ryzyka. Jeśli zauważysz jasnoczerwony skrzep w ustach, powinieneś natychmiast powiadomić lekarza. Należy również zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek leków przed zabiegiem, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia.

Wiele osób, które mają powiększone migdałki, ma trudności z oddychaniem. Powiększone migdałki mogą blokować drogi oddechowe i powodować bezdech senny. Bezdech senny może prowadzić do różnych problemów, w tym zaburzeń sercowo-naczyniowych i neurologicznych. Może również prowadzić do przewlekłego zmęczenia i moczenia nocnego.

Po zabiegu trzeba będzie pić dużo płynów i unikać forsownych zajęć przez dwa tygodnie. Należy również utrzymywać jak najniższe ciśnienie krwi. Przez kilka dni należy również powstrzymać się od jedzenia pikantnych i chrupiących potraw.

Leki bez recepty

Leki bez recepty na powiększone migdałki zostały zaprojektowane, aby pomóc w leczeniu i zapobieganiu spuchniętym migdałkom. Chociaż większość przypadków ustąpi samoistnie, jeśli cierpisz z powodu spuchniętych migdałków przez ponad dwa dni, powinieneś zgłosić się do lekarza. Objawy spuchniętych migdałków mogą być spowodowane różnymi warunkami, w tym alergią lub infekcją bakteryjną. Na szczęście istnieje wiele leków bez recepty i domowych sposobów, które mogą być skuteczne.

Niektórzy ludzie wybierają leki bez recepty, aby złagodzić ból spowodowany bólem gardła. Są to często płyny lub pigułki i mają za zadanie pokryć gardło kojącym filmem, aby zmniejszyć zaczerwienienie i ból. Inne opcje łagodzenia bólu obejmują narkotyczne leki przeciwbólowe, takie jak Lortab i Norco.

Oprócz leków OTC na powiększone migdałki, lekarze mogą przepisać antybiotyki na ostre zapalenie migdałków. Czasami jednak infekcja jest poważniejsza i wymaga bardziej agresywnego leczenia. Jeśli masz ropień okołomigdałkowy, powinieneś natychmiast udać się do lekarza. Nieleczony ropień może ulec zakażeniu ropą, co może prowadzić do innych poważnych powikłań.

Jeśli Twoje dziecko ma infekcję wirusową, antybiotyki dostępne bez recepty mogą pomóc, ale w większości przypadków lekarz zaleci kurs antybiotyków i inne leczenie. Twoje dziecko może nawet potrzebować tonsillektomii, która jest opcją, jeśli antybiotyki nie wystarczą. Lekarz może również przepisać dostępny bez recepty środek przeciwbólowy oraz płukanie gardła ciepłą słoną wodą.

W niektórych przypadkach objawom zapalenia migdałków towarzyszy ból gardła i może utrudniać zasypianie. W ciężkich przypadkach spuchniętemu migdałkowi może towarzyszyć czerwona wysypka. Może to być spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Antybiotyki będą leczyć infekcję i oczyścić go w ciągu około 10 dni. Jeśli infekcja występuje wielokrotnie, może trzeba rozważyć uzyskanie tonsillectomy, aby uniknąć przyszłych powikłań.

domowe środki zaradcze

Jednym z najskuteczniejszych domowych środków zaradczych na powiększone migdałki jest płukanie ciepłą wodą i szczyptą soli. Pozwoli to zmniejszyć stan zapalny i leczyć infekcje w migdałkach. Powinieneś także dużo odpoczywać, aby dać organizmowi szansę na zwalczenie infekcji i odzyskanie zdrowia. Spróbuj uzyskać co najmniej osiem godzin snu każdej nocy. Nawet półgodzinna drzemka w środku dnia może pomóc.

Oprócz bólu, zapalenie migdałków może prowadzić do innych objawów. Częste epizody zapalenia migdałków mogą powodować gorączkę i nieświeży oddech. Używanie nawilżacza może być dobrym pomysłem, aby nawilżyć powietrze w pomieszczeniu i złagodzić objawy. Pomocne może być skonsultowanie się z lekarzem, jeśli nie czujesz się lepiej w ciągu kilku dni.

Domowe sposoby na powiększone migdałki mogą obejmować płukanie gardła octem jabłkowym lub ciepłą wodą. Możesz również zastosować kostkę lodu bezpośrednio na dotkniętym obszarze. Lód jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym. Można go łatwo umieścić w pojemniku i przyłożyć do migdałków na 15 minut. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tej czynności oddychać przez nos.

Miód zawiera właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Może pomóc w leczeniu powiększonych migdałków poprzez zapobieganie infekcji. Innym domowym sposobem na powiększone migdałki jest płukanie gardła roztworem miodu i soku z cytryny. Możesz podać tę mieszankę swojemu dziecku dwa razy dziennie. Jeśli te środki nie pomogą, lekarz może zalecić antybiotyki lub operację usunięcia migdałków.

Aby złagodzić ból gardła, można również spożywać nasiona kozieradki. Można je zaparzyć w zaparzaczu do herbaty z dwoma lub trzema filiżankami wody i spożywać dwa razy dziennie. Właściwości przeciwwirusowe kozieradki mogą złagodzić objawy anginy i innych infekcji.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co to jest mezoterapia?
Czytaj Dalej

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia jest popularną alternatywą dla liposukcji, która jest inwazyjną operacją. Ta procedura kosmetyczna polega na wstrzykiwaniu specjalistycznej formuły,…
Jaki jest koszt mezoterapii igłowej głowy?
Czytaj Dalej

Jaki jest koszt mezoterapii igłowej głowy?

Zabieg wykonywany jest poprzez wstrzyknięcie roztworu w skórę. Głębokość iniekcji jest różna, od jednego do czterech milimetrów. W…