Kiedy należy przeprowadzić korektę migdałków?

Kiedy należy przeprowadzić korektę migdałków?

Jeśli masz nawracające bout of tonsillitis, możesz zastanawiać się, kiedy mieć je usunięte. Decyzja o usunięciu migdałków zależy od częstotliwości i ciężkości infekcji, a także od potencjalnego wpływu na Twoje życie. Wielu rodziców decyduje się na usunięcie migdałków dla dobra dziecka, ponieważ częste infekcje powodują, że dziecko opuszcza szkołę lub jest nadpobudliwe, natomiast niektórzy dorośli decydują się na ich usunięcie ze względu na zakłócenia snu. Nawracające infekcje mogą prowadzić do bezdechu sennego, który może prowadzić do problemów z sercem i otyłością.

Zapalenie migdałków

Pierwszym krokiem w leczeniu zapalenia migdałków jest określenie przyczyny. Jeśli infekcja jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym, często zalecane są antybiotyki. Leki te mogą być podane jako jednorazowy zastrzyk lub w postaci tabletek. Leki będą działać szybko, aby leczyć stan zapalny. Większość ludzi czuje się lepiej w ciągu dwóch do trzech dni. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać przepisanych leków. W końcu stan zapalny ustąpi, a osoba będzie mogła znowu normalnie jeść i oddychać.

Migdałki to duże mięsiste gruczoły, które chronią gardło przed infekcjami, zatrzymując wirusy i bakterie, które dostają się do organizmu. Ale one również mogą ulec zakażeniu, co może prowadzić do poważnych powikłań. Dzieci są szczególnie podatne na zapalenie migdałków, ponieważ choroba może prowadzić do ropni około migdałkowych, które są masami wypełnionymi ropą, które tworzą się w pobliżu migdałków. Ropnie okołomigdałkowe są rzadkie, ale mogą wystąpić jako powikłanie zapalenia migdałków.

Zakażenie migdałków może prowadzić do bólu gardła i trudności w przełykaniu. Oprócz dyskomfortu spowodowanego bólem gardła, zapalenie migdałków może również powodować ból ucha. Zapalenie migdałków jest spowodowane przez bakterie lub wirusy i może powodować opuchnięte migdałki i białe plamy na migdałkach. Jeśli te objawy są uporczywe, może to być czas na tonsillektomię.

Zwiększanie rozmiarów wraz z wiekiem dziecka

Dzieci naturalnie rosną i nabierają rozmiarów w różnym tempie. W dzieciństwie, dzieci rosną około 2,5 cala (6,3 centymetra) wysokości i przybierają około czterech do siedmiu funtów (2,3 do trzech kilogramów) każdego roku. Zanim osiągną wiek nastoletni, będą miały mniej więcej tyle samo wzrostu co dorośli.

Przyspieszenie wzrostu może nastąpić szybko. Na spotkaniach ludzie często mówią: “Zobacz, jaki on/ona urósł/a!”. Jest to normalna część rozwoju. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje dziecko rośnie zbyt szybko lub nie przybiera na wadze, porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić przyczynę.

Objawy powiększonych migdałków

Jeśli Twoje migdałki są spuchnięte, możesz doświadczać niektórych objawów zapalenia migdałków. Stan ten jest powszechną dolegliwością, która może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli zauważysz te objawy, powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy i leczenia. Może jednak wystąpić również poważniejsze schorzenie, takie jak ropień okołomigdałkowy.

Istnieje wiele przyczyn powiększonych migdałków, w tym infekcje wirusowe. Infekcje te są powszechne i zwykle idą w parze z objawami przeziębienia. Istnieją jednak pewne sposoby leczenia, które mogą pomóc uniknąć bólu i dyskomfortu związanego z tymi schorzeniami. Na przykład, antybiotyki mogą pomóc w leczeniu infekcji bakteryjnej. Leki przeciwwirusowe mogą również pomóc w leczeniu infekcji wirusowej. Leki bez recepty mogą być również skuteczne w łagodzeniu objawów zapalenia migdałków.

Zabiegi na powiększone migdałki obejmują steroidowy aerozol do nosa, który może zmniejszyć rozmiar migdałków. Ten spray do nosa jest zatwierdzony dla dzieci w wieku trzech lat i starszych. Nie należy go jednak stosować dłużej niż przez sześć miesięcy. Może on prowadzić do niewielkich krwawień z nosa, a także infekcji grzybiczych w błonach wyściełających jamę ustną.

Oprócz objawów wymienionych powyżej, powiększony migdałek może również powodować trudności w połykaniu, oddychaniu i spaniu. Może to wpływać na rozwój i wzrost fizyczny dziecka. Dodatkowo może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Powody, dla których należy je usunąć

Tonsile to gruczoły znajdujące się w tylnej części gardła. Odgrywają one ważną rolę w układzie odpornościowym i pomagają zwalczać infekcje. Jednak migdałki mogą być uciążliwe i często prowadzą do długotrwałego dyskomfortu, jeśli są ignorowane. Jeśli zauważysz objawy infekcji migdałków, powinieneś zgłosić się do lekarza. On lub ona może zaproponować leczenie niechirurgiczne, ale jeśli to nie zadziała, tonsillektomia może być najlepszym rozwiązaniem.

Jednym z najczęstszych powodów usuwania migdałków jest leczenie nawracających infekcji gardła. Infekcje gardła mogą być niewygodne, zakłócają sen i mogą prowadzić do innych problemów. Na szczęście, operacja tonsillektomii jest bezpieczna i skuteczna dla większości ludzi. Jednak ta operacja jest zalecana tylko w ciężkich przypadkach przewlekłego zapalenia migdałków. Nie jest również zalecany dla dzieci z trzech lub mniej epizodów w ciągu ostatniego roku, lub dla dzieci młodszych niż siedem lat. Ostatecznie dzieci zwykle wracają do zdrowia samodzielnie.

Innym powodem usunięcia migdałków jest leczenie bezdechu sennego, zaburzenia snu charakteryzującego się częstymi przerwami w oddychaniu. Nawet jeśli tonsillektomia nie jest lekarstwem na bezdech senny, może poprawić jakość życia i ogólny stan zdrowia. Lepszy sen poprawi Twoją koncentrację, pamięć i wyniki w szkole.

Dzieci są bardziej narażone na zabiegi tonsillektomii niż dorośli, ale dorośli również mogą odnieść z nich korzyści. Zapalenie migdałków może powodować bezdech senny, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Objawy ropnia okołomigdałkowego

Pacjenci z ropniami okołomigdałkowymi powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W łagodnych przypadkach recepta na antybiotyki złagodzi objawy. Cięższe przypadki mogą wymagać wstrzyknięcia antybiotyków przez żyłę. Jeśli ropień nie reaguje na antybiotykoterapię, zostanie wykonany drenaż chirurgiczny. Procedura ta jest wykonywana w gabinecie lekarskim lub na sali operacyjnej i polega na usunięciu ropy. Następnie obszar jest oczyszczany i nakładane są jałowe opatrunki.

Wyczerpujący wywiad powinien ustalić lokalizację ropnia. Pacjenci często zgłaszają ból gardła lub szczęki, który nasilił się z czasem. Pacjent może mieć również trudności z przełykaniem, a jego głos może być przytłumiony. U niektórych pacjentów pojawia się również głos typu “gorący ziemniak” lub głos brzmiący jak “gorący i zimny”.

Ropień okołonerkowy jest poważnym powikłaniem zapalenia migdałków. Nieleczony może rozprzestrzenić się na gardło, a nawet płuca. Jego obrzęk może zablokować drogi oddechowe i utrudnić oddychanie. Może nawet prowadzić do zapalenia płuc.

Ropnie okołonerkowe to najczęstsze zakażenie głowy i szyi u dorosłych. Połączenie bakterii tlenowych i beztlenowych powoduje te infekcje. Objawy ropnia okołotonsillarowego obejmują gorączkę, ból gardła i trismus (drgawki w szyi). W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia w przypadku migdałków zależy od przyczyny zapalenia migdałków i jego ciężkości. Zazwyczaj pacjent udaje się do lekarza w celu wykonania tonsillektomii, gdy jego migdałki uległy powiększeniu i zaczęły przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu organizmu. Problemy te mogą obejmować trudności w oddychaniu, bezdech senny, kłopoty z przełykaniem i inne komplikacje zdrowotne. Najczęstszą przyczyną zapalenia migdałków jest jednak infekcja.

Po operacji pacjenci muszą odpoczywać przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. Powinni oni wznowić normalne czynności dopiero wtedy, gdy lekarz powie, że jest to w porządku. Czas rekonwalescencji po tonsillektomii może trwać od kilku tygodni do roku. Jednak niektórzy pacjenci mogą wymagać dodatkowego czasu w szpitalu ze względu na komplikacje, takie jak nadmierne krwawienie lub niski poziom tlenu.

A tonsillectomy recovery time will vary depending on your overall health and any complications that occurred during surgery. Jeśli pracujesz w domu, być może będziesz musiał wziąć wolne od pracy na dwa tygodnie. Po tym czasie można bezpiecznie wznowić normalne czynności i powrócić do normalnego jedzenia i picia. Należy jednak pamiętać, że podróżowanie nie jest zalecane przez dwa tygodnie po tonsillektomii. Zaleca się również unikanie intensywnej aktywności fizycznej przez 14 dni po tonsillektomii.

Niektóre osoby odczuwają ból gardła, szyi i głowy przez kilka pierwszych dni po tonsillektomii. Leki przeciwbólowe i okłady z lodu mogą pomóc złagodzić te objawy. Jeśli jednak gardło jest bolesne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane