Migdałek językowy - informacje, które musisz znać

Migdałek językowy – informacje, które musisz znać

W tym artykule omówimy raka płaskonabłonkowego migdałka językowego, przerost i kamicę. Będziemy również pokryć, co zrobić, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów. Omówimy również konsekwencje ropnia migdałka językowego, stanu, który może mieć niszczący wpływ na twoje zdrowie.

Rak płaskonabłonkowy migdałka językowego

Migdałki językowe mogą stać się rakowe, gdy są powiększone i płaskonabłonkowe. Stan ten znany jest jako hipertrofia i wiąże się z większym ryzykiem rozwoju guzów adenotonsilarnych (BOT). Adenotonsillectomia jest najczęstszą przyczyną hipertrofii językowej u dzieci.

Migdałek językowy znajduje się u podstawy języka i jest zbudowany z nieregularnej tkanki guzkowej. Odpowiada tkance limfoidalnej i jest pokryty błoną śluzową. Posiada również inaginacje powierzchniowe. Stanowi około dwóch procent wszystkich nowych przypadków nowotworów głowy i szyi.

Rak migdałka językowego zwykle rozpoczyna się w głębokich dołach migdałka i rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych na szyi. Objawy raka migdałka językowego obejmują uporczywy ból gardła i asymetryczne migdałki. Schorzenie to może być również związane z powiększonymi węzłami chłonnymi i bólem ucha.

Rak płaskonabłonkowy migdałka językowego może być leczony metodą endoskopową. Nacięcie wykonuje się wzdłuż bocznej podstawy języka, a tkanka migdałka językowego jest ostrożnie odcinana od mięśni języka i fałdu. Migdałki są następnie usuwane oddzielnie. Jest to łatwy zabieg chirurgiczny, który może wyleczyć chorobę.

Przerost migdałka językowego

Migdałki językowe znajdują się u podstawy języka. Są one połączone z nagłośnią z tyłu i z brodawką okalającą z przodu. Chociaż przerost migdałka językowego często nie daje żadnych objawów, może powodować dyskomfort i zaburzać zdolność pacjenta do przełykania. Może również powodować trudności w oddychaniu lub niedrożność dróg oddechowych, co może być śmiertelne.

Migdałki językowe znajdują się u podstawy języka i stanowią część pierścienia Waldeyera tkanki limfoidalnej otaczającej język. Gdy stają się zbyt duże, mogą blokować drogi oddechowe i powodować bezdech senny. Przerost migdałka językowego może być powikłaniem znieczulenia lub podczas intubacji. Ponieważ nie są one widoczne w zwykłym badaniu jamy ustno-gardłowej, rozpoznanie przerostu migdałka językowego może być trudne. Jednak czasami jest on związany z obturacyjnym bezdechem sennym i może być włączony do diagnostyki różnicowej chłoniaka podstawy języka.

Chociaż przerost migdałka językowego nie jest częstym schorzeniem, może utrudniać powodzenie intubacji z użyciem maski twarzowej lub sztywnej laryngoskopii. Jednak częstość jego występowania u dorosłych nie jest znana, a jego udział w niepowodzeniu intubacji jest niejasny.

Kamica migdałka językowego

Osoby z zespołem kamicy migdałka językowego (LTL) są często nękane przez nieświeży oddech, ból gardła i zapalenie migdałków. Przyczyną tych dolegliwości jest nagromadzenie się na migdałkach bakterii wytwarzających siarkę. Powoduje to wstrętny zapach, gdy migdałki są zapalone lub zaburzone. Ten stan nie jest częsty u osób, które miały tonsillektomię.

Tonsillolity, zwane również konkrecjami migdałkowymi, to zwapniałe masy, które są wypełnione bakteriami i szczątkami organicznymi. Powstają, gdy migdałki przez dłuższy czas są w stanie zapalnym. Zazwyczaj migdałki występują w jednym lub obu migdałkach i mogą być małe, średniej wielkości lub duże. W większości przypadków migdałki są zwapnione solami wapnia i magnezu, ale czasami występują rodniki amonowe.

Stomatolog może leczyć kamicę migdałka językowego. Migdałki językowe zlokalizowane są na podstawie języka. Wielkość kamieni może być różna – od grochu do ziarnka piasku. Często towarzyszy temu schorzeniu uczucie gryzienia w gardle.

Ropień migdałka językowego

Jeśli masz przewlekłe zapalenie migdałków, możesz mieć szansę na rozwój ropnia okołomigdałkowego, który można leczyć antybiotykami. W większości przypadków odpłynie on bez dalszych komplikacji, ale ważne jest, aby od razu zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć ropień.

Ten rzadki stan może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym urazem lub wcześniejszą infekcją. Może być również wynikiem zakażonej torbieli językowej. W przypadku ropnia migdałka językowego dostępne są różne opcje leczenia, w tym drenaż chirurgiczny.

Należy zebrać dokładny wywiad w celu ustalenia podstawowej przyczyny ropnia oraz objawów zakażenia. Należy również sprawdzić, czy u pacjenta nie występuje gorączka, trudności w połykaniu lub obecność ciała obcego w gardle. Infekcja może również powodować trismus, bolesny ruch migdałka, który skutkuje przemieszczeniem przyśrodkowym. Może również dojść do przesunięcia języczka od strony jamy ustnej.

Zabieg tonsillektomii jest czasem konieczny w przypadku ostrego zapalenia migdałków lub gdy pacjent nie toleruje zabiegu drenażu migdałków. Po zabiegu tonsillektomii pacjent otrzyma antybiotyk, doustnie lub dożylnie. Zastosowany antybiotyk będzie zależał od ciężkości infekcji, a reakcja alergiczna pacjenta może również wpłynąć na wybór antybiotyku.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co to jest chirurgia plastyczna uszu?
Czytaj Dalej

Jak leczyć ucho kalafiorowe

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma ucho kalafiorowe, powinieneś skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu podjęcia…