Wszystko co trzeba wiedziec o opalaniu i pielegnacji opalanej skory

Wszystko, co trzeba wiedzieć o opalaniu i pielęgnacji opalanej skóry

Ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych przyspiesza jej starzenie się. Może również zwiększać ryzyko czerniaka. Czy istnieje sposób na bezpieczne opalanie się? Sprawdź to!

Ciepłe letnie dni to okres, podczas którego chcemy jak najintensywniej cieszyć się słońcem. Lekko opalona skóra wygląda atrakcyjnie i dodaje uroku nie tylko podczas wylegiwania się na plażowym ręczniku. Jednocześnie jesteśmy dzisiaj świadomi tego, jak bardzo negatywnie promieniowanie UV wpływa na skórę. Czy te dwie kwestie da się pogodzić? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Czy opalanie się jest bezpieczne? 

W dzisiejszych czasach mamy coraz większą świadomość tego, że długotrwałe przebywanie na słońcu bez ochrony nie jest korzystne ani dla naszego zdrowia, ani dla wyglądu. Promieniowanie UV, które dociera ze słońca na Ziemię nie tylko powoduje poparzenia, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór skóry. 

W dłuższej perspektywie przyśpiesza również proces starzenia się skóry. Opalanie niesie więc za sobą szereg potencjalnie niebezpiecznych skutków. Nie trzeba jednak całkowicie z niego rezygnować. Ważne jest to, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa. 

Jaki jest wpływ promieniowania UV na skórę? 

Uczulenie na słońce to rzadka przypadłość, która całkowicie zamyka drogę do opalania się na plaży. Trzeba jednak pamiętać, że również osoby całkowicie zdrowe narażone są na negatywne oddziaływanie promieni słonecznych na skórę. 

Niektóre rodzaje promieni UV są całkowicie niewyczuwalne. Nie poddają się również barierom takim jak chmury, czy szyby w oknach. Jesteśmy więc narażeni na nie praktycznie przez cały rok niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz. 

Jakie są zasady bezpiecznego opalania?

Prawdy i mity o opalaniu to garść praktycznej wiedzy na temat tego, jak bezpiecznie uzyskać piękną i skórę w odcieniu złota a przy tym nie paść ofiarą niebezpiecznych promieni UV. Osoby o ciemniejszej karnacji są mniej narażone na poparzenia słoneczne, ponieważ chroni je większa aktywność melanocytów. Nie oznacza to niestety, że mogą one całkowicie zrezygnować z kremu z filtrem. 

Moc filtru SPF trzeba dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Im jaśniejsza karnacja i większa podatność na oparzenia, tym silniejszy filtr trzeba stosować na co dzień. Warto również pamiętać, aby:

  • latem nie eksponować skóry na słońce w godzinach między 11.00 a 15.00;
  • stopniowo zwiększać czas przebywania na słońcu;
  • powtarzać aplikację kremu z filtrem mniej więcej co 2-3 godziny;
  • po opalaniu koniecznie nałożyć na skórę kojący balsam.

Nowoczesne kosmetyki ochronne pozwalają uzyskać lekką opaleniznę przy jednoczesnej ochronie skóry przed niebezpiecznymi czynnikami. Należy jednak pamiętać, żeby z kremu z filtrem korzystać tak często, jak to tylko możliwe. Nakładamy go również siedząc w cieniu, czy przebywając w pomieszczeniu. 

Podsumowanie 

Wbrew powszechnemu przekonaniu krem z filtrem SPF powinien być stosowany nie tylko na plaży podczas bardzo słonecznego dnia. Stopień ochrony warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, przede wszystkim do karnacji. 

Codzienne stosowanie kosmetyków ochronnych oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego opalania pozwala na co dzień bezpiecznie cieszyć się słońcem. Opalenizna jest atrakcyjna i nie trzeba całkowicie z niej rezygnować, aby długo cieszyć się młodą i zdrową skórą. Najważniejszy jest rozsądek oraz skuteczna ochrona. Podobne tematy
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak leczyć ból ucha u dziecka
Czytaj Dalej

Jak leczyć ból ucha u dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma ból ucha, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby pomóc złagodzić ból.…
Jak zmniejszyć ból migdałka językowego
Czytaj Dalej

Jak zmniejszyć ból migdałka językowego

Jeśli cierpisz na przewlekły ból migdałków językowych, nie jesteś sam. Migdałki są istotną częścią układu odpornościowego i odgrywają…
Jak leczyć spuchnięte ucho
Czytaj Dalej

Jak leczyć spuchnięte ucho

Istnieje wiele opcji leczenia spuchniętego ucha. Zrozumienie przyczyny i objawów jest pierwszym krokiem w leczeniu spuchniętego ucha. Po…